Alinda Antik Kenti, ilk kez 1765 yılında   Richard Chandler tarafından ziyaret edilmiş daha sonra kenti ziyaret eden arkeolog Sir Charles Fellows ve diğer gezginler tarafından bulunan sikkeler sayesinde buranın Alinda olduğu anlaşılmıştır.  

Alinda, tarihin akışında ilk olarak,  yaklaşık İ.Ö. 340 yılında, Karya (Caria)  kralı Hekatomnos'un kızı ve adına dünyanın yedi harikasından biri, Bodrum'daki (Halikarnassos)Mausoleum yapılan Karya ( Caria) Satrapı Mausolos'un da kız kardeşi olan Ada sayesinde ortaya çıkar

Alinda hakkında çok fazla bilgiye sahip olmamakla birlikte, Strabon’a göre; Hekatomnos’un kızı olan Ada, kardeşi Piksodaros tarafından Halikarnassos’tan kovulunca M.Ö. 340 da Alinda’ya çekilmiş ve bu şehri kendisine başkent yapmıştır.

Tarihçi Arrian'dan alınan bilgilere göre, Alinda'da kısmen de olsa saltanatını sürdüren Kraliçe Ada, Pers topraklarına doğru sefere çıkmış olan Makedon hükümdar Büyük İskender, MÖ 334’de Alinda kenti surlarına dayandığında, Prenses Ada ile aralarında bir anlaşma yaparlar. İskender, genç kralın erken ölümü ardından ortağı Persli Satrap tarafından yönetilmeye başlanmış olan başkent Halikarnassos’u işgal eder ve Ada’yı Karya (Caria) Kraliçesi olarak ilan eder. İskender sayesinde Kraliçe Ada Karya ( Caria) nın yönetimini tekrar ele geçirmiştir.

Ada bu dönemde kentin adının Büyük İskender'i onurlandırmak için "Alexandria ad Latmos" (Latmos'taki İskenderiye) değiştirdiğinden bahseder tarihçiler.

Bu dönem süresince Alinda kenti Greek kültürünü benimser daha sonra Roma döneminde de önemini sürdüren kent M.S. 3. yy.a kadar kendi adına para basmıştır.

Alinda Bizans döneminde Aphrodisias Metropolitliğine bağlı piskoposluk merkezi olmuştur.

Karya (Caria)başkentini ve büyük şehirleri birbirine bağlayan Karya (Caria) Antik Kral Yolu 2.000 yıl öncesinden bugüne kadar kullanılmaktadır.

2013 yılında  antik dönem mirası olan Karya (Caria) Kral Yolu haritaları yayınlanmıştır.

850 km ile Türkiye’nin en uzun yürüyüş parkuru olan “Karya (Caria) Yolu” 4 ana bölüm ve Muğla çevresini içeren ek bir bölümden oluşuyor.
Karya( Caria) medeniyetine evsahipliği yapmış topraklar üzerinden, antik şehirlerden,eşsiz güzellikteki koylardan ve Latmos Dağları üzerinden geçen rotayı “Latmos Dagları Yürüyüs ve Gezi Rehberi” veya www.kariayolu.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Rota, Bafa Gölünün kıyılarından Beşparmak Dağlarının zirvesine çıkıp üzerinizde bir şemsiye gibi duran upuzun çam fıstığı ağaçlarının ve zeytinliklerin arasından Karya (Caria) Kraliçesi Ada'nın kentine, Alinda'ya ulaşır. Antik kentin agorasının altında Karya (Caria) Yolu'nun da bitiş noktası olan Karpuzlu yerleşimi görünür.