Zeytinyağındaki Sağlık

12 Kasım 2020

  Zeytinyağındaki Sağlık

  Squalenler hidrojen ve karbondan (C30 H50) oluşan, doymamış yağ oranı yüksek bir hidrokarbondur.

  Tanımı bukadar kısa olan Squalenin  insan sağlığına olan etkileri ise çok büyüktür.

  Squalene'nin meme ve prostat kanserlerine karşı koruyucu etkisi olduğu, artrit olmak üzere eklem ve kıkırdak dokuların onarımında etkinliği, hücrelerin yenilenmesinde ve cildin canlı kalmasında etkili, göz sağlığında ise retinanın gece görüşü için gerekli olan hücreler için skualen destekleyicidir.  

  Zeytinyağı, diğer yenilebilir yağlara kıyasla en yüksek squalen ( 1,000 ila 7,500 mg / kg) içeriğine sahiptir. 

  Yüksek zeytinyağı tüketimi olan Akdeniz ülkelerinde squalenin günlük ortalama alımı 200-400 mg/gün’ü bulabilmektedir.
  Akdenizülkelerindeki düşük kanser görülmesinin yüksek squalen alımından kaynaklandığı düşünülmektedir.

  Sonuçta squalen sağlık açısından zeytinyağını çok değerli kılan bir bileşendir.  
  Küçük  bakım bilgileri..

  • Özellikle kuru ciltlerde zeytinyağını elinize dökün ve ovuşturarak biraz ısıtıp yüzünüze masaj yaparak uygulayın. Eğer çok yağlı bir cildiniz yoksa bunu sabah ve akşam uygulayabilirsiniz
  • Ciltte meydana gelen kızarıklık, tahriş, döküntü sorunlarında 1 kaşık bal ve 1 kaşık zeytinyağını karıştırıp sadece sorunlu olan bölgeye sürün 10 dakika bekleyip yıkayın. Haftada 2 defa bu maskeyi uygulayabilirsiniz
  • Doğal peeling 1,5 tatlı kaşığı zeytinyağı ile 1 tatlı kaşığı toz şekeri bir kapta karıştırıp yüzünüze dairesel hareketlerle 5 dakika boyunca hafifçe masaj yapın. Maskeyi ılık su ile durulayın. Haftada 1 defa peeling yeterlidir.
  • Cilt lekelerinde biraz zeytinyağını elinize alın ve hafifçe ısıttıktan sonra lekelerin üzerine sürün. Yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra bir bez yardımıyla yüzünüzdeki yağı silin ancak yıkamayın lütfen, üm gece cildinizde kalsın.
  • Zeytinyağı ile sivilce sorunlarına doğal yaklaşım. 2 çay kaşığı zeytinyağı, 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırıp sivilcelerin üzerine sürüp 30 dakika bekleyin ve bol su ile yıkayın. Bu maskeyi haftada 1 defa yapabilirsiniz. 
  • Cildinizin ışıltılı görünmesi için zeytinyağını ve ezilmiş avokadoyu birlikte karıştırıp cildinize sürün,  20 dk. bekletin ve ılık su ile yıkayın.