Zeytinyağında Kızartma Yapılabilir mi?

20 Kasım 2020

  Zeytinyağında Kızartma Yapılabilir mi?

  Zeytinyağının yanlış bilinen bir diğer özelliği de, çabuk yanması nedeniyle kızartma yağı olarak kullanılamaz denilmesidir.

  Yağlara kimyasal yapısının bozulmaya başladığı sıcaklık derecesine göre baktığımızda; palmiye yağı(240 derece), yerfıstığı yağı (220 derece) ve zeytinyağı (210 derece), ayçiçeği yağı ( 170 derece)

  Ancak zeytinyağını kızartma kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.  

  Zeytinyağı her kullanım sonrası filtre edilmeli, ısı ve ışıktan uzakta muhafaza edilmelidir ki ancak bunlara dikkat edildiğinde birçok defa kullanılabilmektedir.

  Kızartılmış gıdanın lezzetini veren madde tüm yağlarda var olan linoleik asittir. Soya yağı, ayçiçeği yağı, mısırözü yağı gibi yağlar linoleik asitçe zengindir, ancak kızartma koşullarında stabil değillerdir. Diğer bir deyimle, kızartma yaparken sık sık taze yağla değiştirilmeleri gerekir.

  Zeytinyağı ise kızartmada stabildir. Çoklu doymamış yağ asitleri denilen ve kolayca okside olarak yağın stabilitesini azaltan yağ asitleri az miktarda bulunmaktadır. Ayrıca yapısında oksidasyon hızını azaltan E vitamini ve fenolik bileşikler gibi antioksidan bileşikler de bulunmaktadır.

  Sadece kızartmalarda sızma zeytinyağını kullanmamak gerekir, nedeni ise çok çabuk dumanlanmasıdır.

  Olgun hasat ve Naturel birinci ( asit derecesi 1 -2 arası olan) zeytinyağları kızartmalarınıza inanılmaz bir lezzet katacaktır.

  Sonuç olarak devamlı olarak kızartma yemek sağlımız üzerinde olumsuz etkiler oluşturur.

  Patates kızartmasını seviyorsanız fırında yapabilirsiniz. 3-4 kaşık sızma zeytinyağını, biraz biberiye veya kekik, toz kırmızı biber ve tuz ile kabukları ile dilimlenmiş patateslerin üzerine dökerek yapabilirsiniz.